Průvodce výběrem počítače

Ať už chcete herní dělo nebo levnou pracovní stanici, tyto tipy vám pomohou dostat za své peníze hodně muziky ve všech cenových kategoriích.

1)      ČÍSLA LŽOU. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma procesory a zjistíte, že dejme tomu jeden má 4MB vyrvonávací paměti a druhý 8MB, neberte to jako rozhodující faktor. Používat nevhodné srovnávací nástroje je jako vybírat oblečení podle jejich váhy! Pokud se ještě nevyznáte na poli počítačové techniky, raději čtěte recenze a doporučení důvěryhodných zdrojů, jestli ale máte již nějaké zkušenosti, doporučil bych pro výběr procesorů a grafických karet srovnávat je pomocí tzv. benchmarků – výkonnostních testů, které zjednoduší výkon komponentu na snadně srovnatelné číslo.

2)      PRODUKT OD PRODUKTU. Nevybírejte produkty podle značky! Posuzujte každý model jednotlivě. Pokud začnete vybírat notebook s hlavní myšlenkou, že musí být ASUS, jenom zavíráte dveře k ostatním výrobkům na trhu. Jedinou výjimkou jsou síťové zdroje do stolních počítačů, kde je dobrý nápad spíš se zaměřit na záruku. Pokud vám selže zdroj, často s sebou do hrobu vezme i základní desku.

3)      MYSLETE NA MOŽNOSTI VYLEPŠENÍ. Tomuto způsobu se říká futureproofing, tedy zajišťování proti budoucnosti. V realitě to znamená, že připlatit si o trochu víc za základní desku s novějšími rychlejšími konektory a paticí, která je kompatibilní s novými procesory, vám zjednoduší postupné úpravy, až budou potřeba pro použitelný výkon. U notebooků je proto vhodné si ověřit, jestli mají vyměnitelnou RAM paměť, protože dnešní dobou ji výrobci pro ušetření místa leckdy připájejí rovnou na základní desku, což má negativní dopad na cenu výměny v budoucnosti.

4)      NEKUPUJTE SESTAVY, ALE KOMPONENTY. Tímto jednoduchým krokem ušetříte alespoň pár tisíc. Pokud se nevyznáte na trhu grafických karet a procesorů, zeptejte se v obchodě, nebo si přečtěte nějaký referenční „build“, ve kterém naleznete seznam komponentů, které budou zaručeně kompatibilní. Jednoduše napište „komponenty na (herní/pracovní) PC za (váš rozpočet)“ do svého vyhledávače. Ujistěte se ale, že článek je čerstvý, ideálně do 6 měsíců. Ceny padají pořád a nové produkty se objevují jeden za druhým. Pokud se bojíte sestavení počítače vlastnoručně (je to jednodušší než postavit dům z kostiček LEGO), můžete využít různých služeb vašeho prodejce. Nebo uplaťte nějakého technicky znalého rodinného známého!

5)      SLOVO „HERNÍ“ NEZNAMENÁ VŽDY „LEPŠÍ“. Mezi univerzálními a herními komponenty je v některých případech rozdílem pouze cena. Herní grafické karty, monitory a myši jsou samozřejmě optimalizované pro gaming, ale herní základní deska nebo síťový zdroj se liší od normálních pouze od vyšších cenových kategorií. Co to pro vás znamená? Pokud hledáte základní desku za 2000, nespecifikujte svůj nákup na „herní“. Jediné, čím se v téhle cenové relaci liší od ostatních, je barva.

6)      NEPŘEHÁNĚJTE TO S PROCESOREM. Často si lidé myslí, že čím silnější procesor, tím lépe. Procesor X4 860k za pouhé dva tisíce vám bude stoprocentně stačit na všechno, včetně náročnějšího hraní. Silnější bestie využijí jenom ti nejtvrdší hráči s grafickými kartami za osm tisíc a výš, stavitelé serverů, profesionální střihači videa a podobné výjimečné případy.

7)      VÝKON ZDROJE NIC NEŘÍKÁ. Mít zdroj na 800W znamená pro výpočetní schopnosti vašeho počítače asi tolik, co největší číslo na tachometru auta.  Nejlepší je kupovat zdroj podle důvěryhodnosti modelové série (čtěte recenze) a nějaké vhodné kalkulačky potřebného výkonu. Pokud koupíte zbytečně výkonný zdroj, při nižších výkonech nebude ani dosahovat své maximální energetické účinnosti! Jenom zbytečně vyhodíte peníze z okna.

8)      DVAKRÁT ČTYŘI JE VÍC NEŽ JEDNOU OSM. Paměť RAM je jedním z nejdůležitějších součástí počítače. Naprostá většina základních desek má víc než jeden RAM slot. Využijte je. Velká paměť v jednom slotu je pomalejší než dvě poloviční vedle sebe, protože rychlost čtení a zápisu je omezená rozhraním, přes které data tečou. Představte si to jako dva kohoutky u umyvadla: je rychlejší naplnit dvě jednolitrové lahve, nebo jednu dvoulitrovou?

9)      NEŠETŘETE NA DISKU. Píše se rok 2016. Paměti SSD, které fungují na principu tranzistorových pamětí místo magnetických, jsou levnější a levnější. Na rozdíl od pevných disků nemají žádné pohyblivé součásti, a proto jsou naprosto nepřekonatelné v rychlosti čtení, zápisu, i váze. „Ale jsou pořád mnohem dražší,“ říkáte. Ano, jsou. Proto doporučuji v dnešní době již standardní postup: malé SSD, dejme tomu 250GB, na kterém budete mít svůj operační systém, v kombinaci s pevným diskem (HDD) třeba 1TB. Počítač vám bude trvat zapnout jen 20 sekund a přitom budete mít cenově výhodné vysokokapacitní úložiště.

10)   POUŽITÉ KOMPONENTY SE VYPLATÍ JEN NĚKDY. Kupovat použité notebooky, grafické karty a procesory od lidí, kteří je vyměnili za něco rychlejšího, je naprosto v pořádku, dokonce bych to i doporučil. Na druhou stranu vás varuji: nekupujte použité skříně na počítače, zdroje a pevné disky! Jak jsem již zmínil, síťové zdroje selhávají a mohou poškodit celý váš systém. Pevné disky se mechanicky opotřebovávají. A skříně? Když koupíte novou, máte záruku, že ji dostanete s veškerým příslušenstvím, a věřte mi, nechcete, aby váš hard disk vysel na SATA kabelu, protože předchozí majitel vám skříň prodal bez klece na disky.

Doufám, že vám tento článek pomůže v nákupu a že vám váš příští digitální miláček bude sloužit dobře a dlouho.